1. HABERLER

  2. YEREL HABER

  3. Çerkesce Tv İçin İlk Çalıştay Kayseri’de Gerçekleştirildi

Çerkesce Tv İçin İlk Çalıştay Kayseri’de Gerçekleştirildi

Çerkesce yayın yapacak ilk televizyonun yayın hayatına başlaması için ilk önemli adım Kayseri'de atıldı.

A+A-

Çerkesce yayın yapacak ilk televizyonun yayın hayatına başlaması için ilk önemli adım Kayseri'de atıldı. Kayseri Dostluk Kulübü'nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştay ile Türkiye'de yaşayan Çerkeslerin dilini, kültürünü, örf ve adetlerini yaşatabilmesi için Çerkesce yayın yapan televizyon kanalının faaliyete geçirilebilmesi için neler yapılabileceği masaya yatırıldı. Ayrıca çalıştayda Nart TV'nin izlenilirliğinin arttırılabilmesi içinde görüşler alındı.

Kayseri Dostluk Kulübü'nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştay Holiday Inn Otel'de yapıldı. Çalıştayın moderatörlüğünü Ankara Dostluk Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Gülseren Yüksel yaptı. Toplantıya Dostlukkulüpleri Platformu Genel Başkanı Tahir Özben, Kayseri Dostluk Külübü Başkanı Şirvan Azgıt, Çerkes kültürü temsilcileri ve DostlukKulübü üyeleri katıldı. Çalıştay hakkında bilgi veren Kayseri Dostluk Külübü Başkanı Şirvan Azgıt, " Çalıştayımızın amacı Türkiye'de yaşayan Çerkes toplumunun dilini, kültürünü, örf ve adetini koruyabilmesi için, yaşatabilmesi için bir yayın organına ihtiyacı var mıdır? Varsa bu nasıl sağlanacak? Kimlerden destek istenecek? Kimlerin yardımı ile yapılacak? Bu çalıştay ile bunun yolunu bulmaya çalışıyoruz" dedi. Bu çalıştayda Ürdün'de yayın yapan Nart TV idarecilerinin de bulunduğunu dile getiren Azgıt, bu konuda ise şunları söyledi: "Nart TV idarecileri bugün çalıştayda Ürdün'den misafirlerimiz. Nart TV son 10 yıldır Ürdün'den uydu üzerinden yayın yapan bir televizyon. Daha önce uydu üzerinden yayınları ülkemizde de izlenebiliyordu. Yalnız uydudan çıkmış durumdalar. Bu televizyonun ülkemizde, dünyada izlenebilir hale gelmesi için nasıl bir yardımımız olabilir, nasıl bir yol kat edebiliriz, aynı zamanda bununda çalışmasını yapıyoruz.'

Çerkesce yayın yapması istenen televizyon hakkında yapılan bu çalıştay ilk olma özelliği taşırken, çalıştayın sonuç bildirgesi Türkiye Büyük millet Meclesi'nde ki tüm siyasi parti temsilcilerine iletilecek. Ayrıca, çalıştayın devamı ise önümüzdeki günlerde daha büyük bir katılım ile Ankara'da gerçekleştirilecek.

Çerkesce Tv İçin İlk Çalıştay Kayseri’de Gerçekleştirildi

Bu haber toplam 169 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.