1. HABERLER

  2. YEREL HABER

  3. Eğitim Bir-sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz:

Eğitim Bir-sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz:

Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, okullarda bitişik eğik el yazısı uygulamasının kaldırılması kararına dair açıklamalarda bulundu.

A+A-

Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, okullarda bitişik eğik el yazısı uygulamasının kaldırılması kararına dair açıklamalarda bulundu.

Kararın, uygun veya isabetli olup olmaması bir yana, eğitim sisteminde istişare ve fikir teatisi usulüne göre şekillenmeyen işleyişin bir kez daha gündeme geldiğini söyleyen Başkan Deniz, "Öğrencileri farklı formlarda yazmaya zorlayan yaklaşım, eğitimde bilgiyi ve öğrenmeyi esas alan metodu önemsizleştirir. Sadece içerik değil, eğitimin şekli unsurları da pedagojik ve psikolojik bir konudur. 12 yıl önce, 2005 yılında, bitişik eğik el yazısı uygulaması, öğrencilerin gelişimine ve estetik algılarına katkıda bulunacağı düşüncesiyle başlamış, ne kadar zor öğrenirseniz bazı şeyleri o kadar kıymetli ve o kadar kalıcı olur sözleriyle devam ettirilmiştir.

Zaman içerisinde öğrenmenin kalıcılığı ve sağlayacağı estetik, yük olarak algılandığından, tekrar başa dönülmüştür.

Eğitimle ilgili kararlar alınırken, paydaşların görüşüne müracaat etme, alandaki uygulayıcıların tecrübelerinden yararlanma, uygulamayı yakından takip ederek alınan dönütlere göre düzeltmede bulunma gibi bir yöntem benimsenmediği için, bürokrasinin koridorlarında alınan kararlar bürokratik makamlarda nihayete ermektedir. Bu anlayış, millî eğitimde niçin başarılı olamadık sorusunun da cevabıdır.

Doğruyu bulma, uzun soluklu uygulama, farklı bakış açılarına fırsat verme, hassasiyetlere özen gösterme konusunda her zaman duyarlı olan Eğitim-Bir-Sen olarak, el yazısı uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili alınan kararı yerinde buluyor, toplumun tamamını ilgilendiren eğitim gibi nüfus derecesi yüksek bir alanın politikalarının çoğulcu katılımla olgunlaştırılarak alınmasının elzem olduğunu ifade ediyoruz" dedi.

Bu haber toplam 197 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.